google-site-verification: google8f27a911723ae452.html
top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafı Evalinir

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?Ödenmesi gereken vergilerden biri olan emlak vergisi bazı koşullarla uygulanmaktadır. Yasalarla belirlenen koşullar, bazen bu vergiden muaf olmayı beraberinde getirmektedir.

Buna göre kim emlak vergisi ödemez sorusunun yanıtı bazı şartlara bağlanmıştır. Şartları sağlayan kimselerin, sahip oldukları gayrimenkuller için vergi ödemeleri gerekmemektedir.


Dul ve Yetim Aylığı Alanlar

Devlet toplumdan vergi alırken, bunun zorlayıcı biçimde uygulanmamasına özen göstermektedir.

Buradan yola çıkarak, ödeme zorluğu çeken birçok kimse emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Bunun başında, dul veya yetim aylığı alan, bu maaştan başka hiçbir geliri olmayan kadınlar gelmektedir.

Herhangi bir işte çalışmamak, vergiden muaf olmanın koşuludur. Bu muafiyet, kişilerin gelir durumları ve sahip oldukları gayrimenkullerin özelliklerine göre belirlenmektedir.

Alınan dul veya yetim aylığının ülkemizin Sosyal güvenlik kurumlarından alınıyor olması önemlidir. Yabancı ülkelerden dul ve yetim aylığı alan kimseler, bu muafiyetten yararlanamaz.


Ev Aldıktan Sonra Ne Zaman Emlak Vergisi Ödenir?


Ev Hanımları ve Emeklilerde Emlak Vergisi Muafiyeti

Emekli olan kimseler de belli koşullarda emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Türkiye’nin herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olan kimseler, bu vergiyi ödemez. Ancak bunun koşulu sahip olunan evin 200 metrekareden daha büyük olmamasıdır.

Herhangi bir işte çalışmayan ev hanımları da vergiyi ödemekten bazı şartlar dahilinde muaftır.

Bir ev hanımının 200 metrekareyi geçmeyen bir evi varsa, emlak vergisi ödemek zorunda değildir. Bu hanımın eşi ne iş yaparsa yapsın, kendisi vergiden muaftır. Ancak ikinci bir evi varsa, bu durumda vergi ödemek durumundadır.


İşsizlik ve Diğer Durumlarda Emlak Vergisinden Muaf Olmak

Devlet, işsiz olan kimselerden de emlak vergisi almamaktadır. 18 yaşının üzerinde ve bir gayrimenkul sahibi kimseler çalışmıyorsa emlak vergisi ödemez.

Bunun için kişi bir sosyal güvenlik kurumundan sigortalı çalışmadığını kanıtlamalıdır.

Bu kimselerin dışında:

Engelli vatandaşlar,Gaziler,Şehit aileleri emlak vergisinden muaftır.

Muafiyetten yararlanmak için bu şartları karşılayan bireylerin belediyelere başvurması gerekmektedir. Vergi muafiyeti için öncelikle şartlara uygun olduğunu belgelerle kanıtlamak durumundadır.

4 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page